İnstagram Engelleyenleri Görme

İnstagram Engelleyenleri Görme
İnstagram Engelleyenleri Görme

İnstagramda birinin sizi engelleyip engellemediğini merak ediyorsanız instagram engelleyenleri görme işlemi yaparak şüphenizin gerçek olup olmadığını görmek isteyebilirsiniz. Bunun nedeni bir kullanıcıyı arattığımızda onunla ilgili hiçbir bilgiye ulaşamama halinin kişinin hesabını dondurma, hesabını silme ve sizi engelleme hallerinde aynı durumların gerçekleşiyor olmasıdır. Bu durumda bir kişinin bilgilerini görmemek onunla ilgili hiçbir şeye ulaşmamanın sizi engelleyip engellememesi konusunda kesin kanıt niteliğinde olmamasıdır.

Bunların dışında instagram uygulaması biri engellendiğinde bunu karşı tarafa bildirmeden gizlilik ilkesi çerçevesinde gerçekleştirir. Aynı şekilde karşı taraf engeli kaldırdığında da herhangi bir bildiri gitmez. Bu durum kendi açımızdan düşündüğümüzde her ne kadar rahatsız edici hissettirse de kendi hesabımızdan birini engellediğimizde bunun bildirilmemesi sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Bu içeriğimizde birinin sizi engelleyip engellemediğini nasıl net bir şekilde anlayabileceğinizi açıklayacağız.

İnstagramda Engellendiğini Nasıl Anlarsın?

Öncelikle tek bir kişi bazında instagramda engellendiğini nasıl anlarsın, sorusunun yanıtına değinelim. Şu hususları kontrol ederek bunu anlamanız mümkün;

İlk olarak kişinin sizi takipten çıkmış olma ihtimalini değerlendirmek adına instagramdaki arama çubuğuna kişinin kullanıcı adını aratmalısınız. İsim aratmak yeterli olmayabilir ve hesabı görememenize yol açabilir. Bunun sebebi instagramda isminizle hesabınızın diğer kullanıcıların karşısına çıkmaması, sadece @ ile başlayan kullanıcı adınızla ulaşılabilir olmanız şeklinde bir ayarlamanın mevcut olmasıdır. Kullanıcı adını yazdığınızda da kişiye ulaşamıyorsanız şüphenizi arttırabilirsiniz.

Daha sonra bu kişinin hesabını silip silmediğini kontrol etme adımına geçeceğiz. Bunun için pek çok işlemden farklı olarak instagram hesabınızdan çıkış yapmanız gerekmektedir. Hesabınızdan çıkmadığınız takdirde instagram sizin arama yaptığınızı tarayıcıdan bile işlem yapsanız algılayacağı için kişiyi görüntüleyemeyebilirsiniz.

Hesabınızdan çıkış yaptıktan sonra Google’a girip ‘instagram @kişinin kullanıcı adı’ şeklinde arama yapınız. Arama sonuçlarında karşınıza kişinin hesabı çıkıyor ve giriş yapmamanız halinde o kişiyi görebiliyorsanız sizi engellemiştir. Eğer kişi ile ilgili Google’dan hiçbir bilgiye ulaşamıyorsanız hesabını silmiş veya dondurmuş olabilir. Kişinin hesabı ‘Gizli Hesap’ olsa bile sizi engellediyse kullanıcının gönderileri gösterilmese de hesabına erişebilir olacaksınız.

Bir başka instagram da engelleyenleri görme yöntemi de ilgili kullanıcıyla arasında hiçbir bağlantısı olmayan bir yakınınızdan yardım istemektir. Yakınınızın hesabından arama yaptığınızda kişiyi görebiliyorsanız bu durumda kişinin sizi engellediğinden emin olabilirsiniz.

İnstagram Beni Engelleyenleri Görme

Gerek instagram videolarında gerek tiktok gibi başka sosyal medya platformlarında instagram beni engelleyenleri görme işleminin nasıl yapılabileceği ve liste halinde bu bilgiyi görüntüleyebileceğinizi açıklayan içerikler oluşturmaktadır. Bu içeriklerdeki paylaş kısmına dokun vb. gibi hiçbir belirtilen işleme güvenmemelisiniz. Bunlar izlenme almak adına oluşturulmuş sahte içeriklerdir ve instagram tarafından veya başka bir sosyal medya platformundan sizi engelleyenlerin olduğu bir liste vb. paylaşılmamaktadır.

Benzer şekilde size bu şekilde bir liste sunacağını vaat eden çok sayıda instagram firması ile ilişkisi olmayan üçüncü parti yazılımlar bulunmaktadır. Kesinlikle herhangi bir işlemle ilgili güvenlik konusunda ne kadar vaat veriyor olursa olsun bu gibi uygulamalara güvenmemeli ve bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Bu tip uygulamalar veya web siteler bilgilerinizi çalabilir, hesabınızı ele geçirebilir, mesajlarınızı görüntüleyebilir ve çok ciddi problemler ortaya çıkabilir.