İnstagram Sakin Mod Kapatma - Nasıl Kapatılır?

İnstagram Sakin Mod Kapatma - Nasıl Kapatılır?
İnstagram Sakin Mod Kapatma

Sosyal medya platformlarında sürekli olarak diğer kullanıcılar ile etkileşime giriyoruz. Çok ünlü bir kullanıcıysanız genellikle devamlı olarak telefonunuza bildirimler gelmektedir. Bildirimler birisi sizi takip etmeye başladığınızda, paylaşımınızı beğendiğinde veya içeriğinize yorum yaptığında gönderilir. Buda sosyal hesabınızın durumunu anlık olarak öğrenebilmenizi mümkün kılar.

İnstagram bu şekilde yoğun bir biçimde bildirim alan kişileri düşünerek bildirimleri kapat seçeneği yerine bir özellik geliştirmiş. Bu harika özelliğin ismi sakin mod olarak belirlenmiş. Sakin modda bildirimleri ne kadar süre için kapatacağınızı seçebilme imkanınız bulunuyor. Ayrıca hesabınızı sakin moda aldığınızda profilinizde sayfanızın sakin moda alındığını ve takipçilerinizi veya diğer ziyaretçilerinizin yapacağı etkileşimlerden bildirim almayacağınızı belirten bir uyarı bulunuyor.

Eğer kişiler sizinle çok önemli bir konu hakkında iletişime geçmeye çalışır ise zaten bu notu profilinizde gördüğü anda bunu daha sonra denemesi gerektiğini algılayabiliyor. Bu da platformu daha dizgin bir kafa ile kullanmanızı sağlar.

Hesabınızdaki sakin mod seçeneğini yanlışlıkla aktif ettiğinizi düşünüyorsanız bunu kapatmanın kolay bir yolu var. İnstagram sakin mod kapatma için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Profilinize gidin
  • Sağ üst taraftaki 3 çizgi seçeneğine tıklayın
  • Ayarlar ve gizlilik seçeneğini seçin
  • Bildirimler butonuna tıklayın
  • Açılan kısımdaki “Sakin Mod” yazısına tıklayın
  • “Sakin Mod” yazısının yanındaki çubuğa tıklayın

Bu adımları takip ederek hesabınızdaki sakin modu devre dışı bırakabilirsiniz.

Sakin modun ek bir özelliğide otomatik yanıt sisteminin olmasıdır. Bir kişi size mesaj attığında kendisine hesabınızın sakin mod özelliğinin aktif olduğunu ve bu mesaj bildiriminin kendisine iletilemeyeceğini içeren otomatik bir yanıt gönderilir. Böylelikle kişi sizden saatlerce cevap beklemek yerine müsait olduğunuzda mesajını okuyacağını anlar ve ard arda mesaj atmaz.

İnstagram bu özelliği devamlı bildirimler ile kişilerin canını sıkmamak için geliştirmiştir. Neredeyse tüm cihazlarda artık doğrudan bildirimleri kapatma seçeneği mevcut. Ancak önemli gelişmeleri kaçırmak istemeyen kişiler için instagram bu sistemi kendi uygulamasına dahil etmiş bulunuyor.

Tabi ki sakin mod özelliğinin aktif edilmesinin bazı dezavantajları bulunuyor. Bunları sizin için aşağıda açıklıyoruz.

1 – Önemli Mesajlardan Haberinizin Olmaması

Genellikle mesajları insanların bizimle sosyal olarak vakit geçirmesi için tasarlanmış gibi düşünebilirsiniz. Ancak çevreniz ile ilgili önemli bir durum olduğunu düşünün. Bu durumda size telefon veya başka bir yol ile ulaşamayan kişiler durumu instagram üzerinden iletmeye çalışacaktır. Siz de sakin modunuzun aktif olduğu için bu olaydan daha geç haberiniz olacaktır.

2 - Yeni Beğenilerden Bilgi Alamayacaksınız

Sizin için özel olduğunu düşündüğünüz paylaşımlarınıza yapılan beğenilerden haber alamayınca acaba içeriğim takipçiler tarafından beğenildimi yoksa bir yerde hatamı yaptım gibi düşüncelere maruz kalabilirsiniz.

3 – Acaba İnsanlar Sizin İçin Ne Düşünecek?

Paylaşımlarımıza sevmediğimiz tarzda düşünceler içeren yorumları genellikle kaldırma eğiliminde bulunuyoruz. Bu yorumlar bazen saatlerce kalabiliyor ve geç fark edebiliyoruz. Sakin mod aktif olduğunda bu yorumlardan bildirim almadığınız için yorumlar uzun bir süre orada görünmeye devam edebilir.

Yine de tüm bunlara rağmen sakin mod açma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız yukarıda bulunan kapatma ile aynı adımları takip ederek özelliği devreye sokabilirsiniz.