İnstagram Wrapped Nedir?

İnstagram Wrapped Nedir?
İnstagram Wrapped Nedir

Daha önce bazı uygulamalarda o yıl içerisinde yaptığımız hareketlerimiz toplu olarak platform tarafından video veya fotoğraf gibi öğelere dönüştürülüyordu. Şimdide instagram wrapped özelliğini devreye sokuyor ve arkadaşlarımız ile paylaşmamız için bize uygulama üzerinden gönderiyor. 2021 yılında instagram tekrar böyle bir özelliğini aktifleştirmiş ve kullanıcılar tarafından yapılan geri dönüşlere bakılırsa oldukça sevilmişti.

2023 yılında tekrar kullanıcılara sunulan bu özelliğin en çok görüntülenen ve ilgi gören hikayeleri içeren bir kolaj oluşturacağını düşünüyoruz. Henüz özellik uygulama üzerinde aktif olmasa da genelde 1 yıl içinde yapılan işlemleri oluşturduğu için yılbaşına yakın bir tarihte yayınlanacağını tahmin ediyoruz. Bu yılda yapılması durumunda facebook gibi her sene otomatik olarak açılacak bir özellik olma ihtimali yüksektir. Zaten platformlar onu kullanan kişiler tarafından ilgi gören işlevlerini sıklıkla yayınlamayı veya daimi olarak entegre etmeyi severler.

Henüz çok yeni sayılabilecek bir işlev olduğu için instagram wrapped nedir bilmeyen kişilerin olması gayet normaldir. Bu ilgili platforma benzer diğer sosyal medyalarda bulunan insanların içerisinde bulunduğu senede yaptığı paylaşımların, yayınladığı hikayelerin veya diğer hareketlerin arasından analiz edilir. Detaylı bir ölçüm sonrasında uygulama bunu otomatik olarak oluşturup hesap sahibine iletir ve genelde tek bir paylaş gibi buton bulunur. Siz paylaş butonuna tıkladığınızda arkadaşlarınız hesabınızda veya doğrudan anasayfanızda sizin diğer kişiler tarafından ilgi gören içeriklerinizi görür.

İnstagram Wrapped Nasıl Kullanılır?

Bu yazımız yayınladığında henüz özellik kullanım için aktif olmasada sene sonuna doğru yayınlanacağını önceki yıllardan dolayı tahmin edebiliyoruz. Eğer yazımızı yılbaşına yakın bir tarihte okuyorsanız instagram wrapped nasıl yapılır artık öğrenebilir ve sizde hemen hayranlarınız için birtane oluşturabilirsiniz. Wrapped butonu aktif ise profilinize girip üst köşede bulunan kalp işaretine tıklayarak bildirim alanına ulaşabilirsiniz.

Muhtemelen instagram bunu oluşturabilmeniz için size bir bildirim göndermiş olacaktır, eğer bildirimi göremiyorsanız uygulamayı Google Play veya App Store gibi cihazınızın modeline göre mağazadan güncelleyiniz. Siz bildirime tıkladığınızda instagram sistemi profilinizi detaylı şekilde analiz edip içerisinde bulunduğunuz yıla göre sonuçları çıkaracak ve kısa sürede hazır edecektir.

Tabi ki uygulamanın her kullanıcı için bu özelliği aktif etmeyeceği ve sadece belirli kriterleri yerine getirenlerde açık olacağı biliniyor. Mesela takipçi sayısı az olan yani 0 hayranı bulunan, hiç içerik paylaşmamış veya hikaye göndermemiş olan kişiler kullanamayabilir. Profilinizdeki hayran miktarınız az ise instagram takipçi hilesi kullanarak yakında yayınlanacak yeniliği aktif edebilirsiniz.