Tiktok Para Kazanma Yöntemleri ve İpuçları

Tiktok Para Kazanma Yöntemleri ve İpuçları
Tiktok Para Kazanma

Tiktok para kazanma diğer sosyal medya üzerinden para kazanma yöntemleri gibi günümüzün en popüler gelir elde etme yöntemlerinden biridir. Eski zamanlardan günümüze birçok insanın hayatının fenomen olduktan sonra oldukça radikal bir değişimden geçerek sosyal medya platformları üzerinden çok ciddi meblağlar elde edildiğini gözlemledik. Bunun ardından yeni bir dönem başladı ve sosyal medya kullanıcıları hesaplarını gelir kapısı haline getirmeye odaklanmaya yöneldi. Bu platformlardan biri de çok iyi gelir getirme potansiyeline sahip tiktok uygulaması.

Tiktok ta nasıl para kazanılır, sorusunun yanıtını merak ediyorsanız ve hangi amaca sahip olursanız olun içeriğimizi okumaya devam edin. Amacınız tiktok üzerinden ün kazanmak, fenomen olmak, kaliteli markaların ürünlerini ücretsiz deneyimlemek, komisyon alarak ürün satışı yapmak, e-ticaret satışlarınıza sosyal medya kolunu da eklemek vb. hepsi bu konuya dahil durumlardır.

Tiktoktan Para Kazanma

Farklı açılardan detaylı olarak incelenmesi gereken tiktoktan para kazanma ile ilgili durumları 6 ayrı kategoriye ayırabiliriz. Bu kategoriler;

 • Canlı yayın hediyeleri üzerinden para kazanmak
 • İçerik üretici fonundan gelir elde etmek
 • Bahşiş alarak ek gelir elde etmek
 • Video hediyeleri üzerinden para kazanmak
 • Tiktok üzerinden e-ticaret yaparak ürün satışı gerçekleştirmek
 • Creator Marketplace ile para kazanmak

Her bir kategoriyi daha detaylı ele alalım.

Canlı Yayın Hediyeleri Üzerinden Para Kazanmak

Tiktokta canlı yayın hediyeleri alarak para kazanma pek çok kullanıcının tercih ettiği ve uygulama tarafından sunulmuş en erken para kazanma yollarından biridir. Burada farklı hediyelerin farklı ücretleri vardır ve canlı yayınınızı izleyen kişiler size bu hediyeleri satın alıp gönderebilmektedir. Gönderilen hediyelerin bir kısmı tiktoka giderken bir kısmı hesabınıza nakit olarak yansıtılır. Siz de banka hesabınıza bu parayı çekerek dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz

Canlı yayın üzerinden tiktoktan para kazanmak isteyenler için gerekli koşullar;

 • Hesap sahibinin 18 ve üzeri yaşta olması
 • Hesap sahibinin canlı yayın hediyelerinin aktif olduğu bir ülkede yayın açmış olması
 • Güney Kore’de yaşayan bireylerin 19 ve üzeri yaşta olması
 • Hesabın 30 günden fazla süredir açılmış olması
 • Hesapta en az 1000 takipçinin olması
 • Yayın içeriğinin tiktok topluluk kuralları ve hizmet şartlarına uygun biçimde yapılıyor olması şeklindedir.

İçerik Üretici Fonundan Gelir Elde Etmek

İçerik üretici fonu ile tiktoktan para kazanma yolunu tercih edenler yalnızca ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya ve İspanya ülkelerinde açtıkları hesaplarla bunu gerçekleştirebilir. Yurtdışında çok ciddi bir Türk kitlesi yaşamakta olup özellikle Almanya ve Avrupa’nın farklı noktalarında yaşayan bireyler bu yöntemi kullanabileceklerini belirtelim.

Bu yöntemi kullanan içerik üreticileri takipçi sayısı ve içeriklerinin izlenme sayısı üzerinden tiktoktan para alırlar. Tiktokun bu özelliğine başvurmak isteyenlerden beklenen şartları şu şekilde belirtelim;

 • 18 yaş ve üzeri olmalısınız.
 • Takipçi sayınız en az 10bin olmalı.
 • Belirttiğimiz ülkelerden birinde yaşıyor olmalısınız.
 • İçerikleriniz ve profilinizin hizmet şartları ve topluluk kurallarını ihlal etmemesi gerekmektedir.
 • Video görüntülenme sayınızın son 30 günde en az 100bin olması beklenmektedir.

Bahşiş Alarak Ek Gelir Elde Etmek

Tiktoktan bahşiş alarak para kazanmak isteyen kullanıcıların da diğer pek çok yöntemde olduğu gibi birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Öncelikle içerik üreticisi hesap sahibinin Stripe hesabı açmalıdır. Burada yer alan Bahşişler kısmına tıklayıp başvuruda bulunulmalıdır.

Ardından hesap sahibinin içerikleri diğer tiktok kullanıcıları tarafından beğenildiğinde bahşiş gönderebilirler. Toplanan bahşişler diğer tiktok ödemeleri gibi belirli bir yüzdelik olarak ayrılmaz. Tamamı hiçbir kesinti yapılmaksızın hesap sahibine verilir. Ancak Stripe işleme aracı olduğundan dolayı belirli bir kesinti uygulamaktadır.

Video Hediyeleri Üzerinden Para Kazanmak

Tiktok nasıl para kazanılır, sorusunun yanıtlarından biri de video hediyeleri almaktır. Bu hediyeleri alabilmek için şu şartları yerine getiren bir hesaba sahip olmalısınız;

 • Hesap sahibi 18 ve üzeri bir yaşta olmalıdır.
 • Hesabın en az 10bin takipçisi olmalıdır.
 • Hesabın en az 30 günden daha önce açılmış olması gerekir.
 • Son 30 günde en az 1 tane videonun paylaşılmış olması gerekir.
 • Hesabın ‘ticari hesap’ statüsüne getirilmemesi gerekir.
 • Üretilen içeriklerin ve profilin hizmet şartları ve topluluk kurallarına uygun olması gerekir.

Tiktok Üzerinden E-Ticaret Yaparak Ürün Satışı Gerçekleştirmek

E-ticaretinizi genişletmek veya hedef kitlenize uygun ise e-ticarete başlamak için harika bir seçenek olan tiktok üzerinden ürün satışı yapma oldukça iyi bir stratejidir. Burada firmanızı tanıtabilir, marka bilinirliğinizi arttırabilir, ürünlerinizi keşfete düşürerek çok daha fazla insana ulaştırabilir ve diğer hesaplarınız veya e-ticaret sitenize insanları yönlendirebilirsiniz. Ayrıca tiktok para kazanma şartları düşünüldüğünde bu yöntemde diğer bazı yöntemlere göre herhangi bir şartı taşımaya gerek yoktur.

Creator Marketplace ile Para Kazanmak

Creator Marketplace üzerinden para kazanmak isteyen tiktok kullanıcılarının belirli bir kitleye sahip olmaları ve uygulama üzerinden iş birliği yapmış olmaları gerekir. Başka bir deyişle bu özellik influencerların kullanabileceği marka iş birlikleri ile ilişkilidir.

İçerik üreticilerini keşfetme, analiz sunma ve kampanya yönetimi olanakları gibi imkanların da sunulduğu Creator Marketplace sponsorlu anlaşmalar yapmaya hazır markalarla fenomenleri buluşturan bir aracı konumundadır. Burada teklif üzerine tanıtım içerikleri üretilip ürün ve hizmet tanıtımı gibi içeriklerin üretilmesi amaçlanır.

Tiktok Ne Kadar Para Veriyor?

Tiktoktan para kazanmayı isteyen bireylerin en çok merak ettikleri unsurlardan biri de tiktok ne kadar para veriyor, sorusunun yanıtıdır. Bu konu ile ilgili olarak öncelikle tiktokta sabit bir ödemenin olmadığını ve farklı para kazanma yöntemlerinde farklı ödeme miktarlarının bulunduğunu belirtmeliyiz. Örnek olarak canlı yayınlarda gönderilen hediyelerin ücreti birbirinden farklıdır. Bunun yerine belirttiğimiz para kazanma yollarını inceleyerek kendiniz için en uygun bulduğunuz yöntemle başlayabilirsiniz ve ne kadar para kazanacağınızı kendiniz deneyimleyebilirsiniz. Deneyiminiz arttıkça, içeriklerinizi ilgili çekici hale getirdikçe gelirinizin kendine özgü bir ritmi zamanla oluşacaktır.

Bunun dışında tiktokta para kazanma konusu ile ilgili en çok merak edilen bir başka soru olan; tiktok izlenmeye para veriyor mu, sorusunu da açıklığa kavuşturalım. Eğer yalnızca video izlenmelerinizden para kazanmayı kastediyorsanız bunun için İspanya, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İngiltere ve Almanya’da yaşıyor olmanız gerekiyor. Türkiye için henüz videolardan para kazanma özelliği aktif değil.

Eğer merak ettiğiniz canlı yayın izlenmeleri ise bunun için yetişkin olmanız, 30 günden daha uzun süre önce hesabınızı açmış olmanız ve en az bin takipçinizin olması gerekmekte.